Burun Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Burun Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Burun Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Nefes almamızı sağlayan burun, beş duyu organımızdan bir tanesidir ve yaşam kalitemizi doğrudan etkiler. Koku almamızı sağlayan burun, tat alma organımız ile birlikte işlev yapar ve kötü kokuları ayırt ederek sağlığımızı tehdit eden bozuk yiyeceklerden korunmamızı sağlar. Burun uyurken ya da gün içinde sürekli nefes almamızı sağlayarak, kendimizi dinç ve sağlıklı hissetmemize neden olur.

Burun yukarıdan aşağıya uzanır ve alt kısmında iki adet çıkıntı bulunur. Bu çıkıntılarda ise iki adet burun deliği vardır. Burun deliklerinin içesi kıllar ile kaplıdır ve bu kıllar nefes alırken havada bulunan toz, kir ve bakteri gibi oluşumları yok etmekle görevlidir. Burun boşluğunun içinde sümüksü bir yapı ve kılcal damarlar bulunur. Bu damarlar havanın ısınmasını sağlayarak akciğerlere iletir. Burun boşluğunun tavan kısmında ise koku alma reseptörleri yer alır.

Burunda meydana gelen en büyük sorun burun tıkanıklığıdır. Bu tıkanıklık rahat nefes almaya engel olurken, uyku düzeninin bozulmasına, daha çabuk yorulmaya, horlamaya ve damar tıkanıklığı gibi problemlere yol açar. Bu sorunların ilerleyen dönelerde ise kalp ve akciğer hastalıkları ile sonuçlanabilir. Bu nedenlerde burun sağlığına dikkat etmek gerekir.

DMCA.com Protection Status