Burun Eti (Konka) Ameliyatı (Burun Tıkanıklığı)

İnceleyen ve onaylayan: Op. Dr. Eda Aydın
Ameliyat Özeti
Anestezi TürüGenel Anestezi
Ameliyat Süresi10 Dk. - 30 Dk.
Hastanede Kalma Süresi1 Gün
İşe Dönme Süresi8 - 10 Gün

Ameliyat ve tedavi süreçleri, kişiden kişiye farklılık arz edebilir. Ameliyat.com tedavi ve ameliyat özetlerinde, ortalama değer niteliği taşıyabilecek örnek tablolardan yararlanılmıştır.

Burun Eti (Konka) Ameliyatı (Burun Tıkanıklığı)
Burun Eti (Konka) Ameliyatı (Burun Tıkanıklığı)

Burun tıkanıklığı genellikle kış aylarında yani soğuk havalarda karşılaşılan bir durumdur. Burun tıkanıklığının en önemli sebebi ise burun eti yani konka adı verilen yapının kış aylarında şişmesidir. Soğuk havalarda bu etin içinde bulunan kan damarları kanla dolar ve soğuk havayı ısıtarak akciğerlerin alabileceği hale getirir. Bu nedenle konka yani burun eti, aslında vücut için en gerekli yapılardan biridir. Bazı durumlarda burun eti gereğinden fazla ya da normal şekilde büyüyebilir ve ilaçla tedavi edilemez. Bu durumlarda ameliyat ile küçültülmesi gerekir.

Burun eti ameliyatları eski yöntemde tamamen alınarak yapılmaktaydı. Ancak burun etinin tamamen alınması hastalarda burun kuruluğu, tıkanma gibi yan etkilere yol açtığı için lazerle ya da radyo frekans ile küçültülme yöntemine gidilmiştir. Bu yöntemlerin uygulanması ise en az iki seans ile gerçekleşir. Çünkü tek seansta yapılan yakma işleminde yüksek derecede ısı verilir ve bu da burun etinin tamamen yanmasına neden olabilir.

Burun Eti (Konka) Ameliyatı (Burun Tıkanıklığı) Hakkında

Burun eti ameliyatı yani konka ameliyatı etin keserek çıkarılması, lazer ya da radyo frekans yöntemleri ile yapılmaktadır. Etin keserek çıkarılması yöntemi pek kullanılmamakla birlikte, burun etinin çok fazla büyüyerek taşması gibi durumlarda tercih edilir. Bunun dışında büyüyen burun etlerinin küçültülmesi işlemleri olan lazer ve radyo frekans kullanılır. Lazer ameliyatında burun etinin içine belirli bir ısıda lazer ışını gönderilir ve yeterli küçülme sağlanır. Radyo frekans yönteminde ise burun etinin içine radyo frekans dalgaları 70 ya da 80 derecelik ısılar ile gönderilerek yine burun etlerinde küçülme sağlanır.

Günümüzde burun etlerinin ameliyatı için en çok kullanılan yöntem lazer yöntemidir. Eğer ameliyat olduğunuz yerde lazerle küçültme işlemi için gerekli teknoloji bulunmuyorsa ikinci bir seçenek olarak radyo frekans yöntemi tercih edilir. Ancak radyo frekans yöntemi etkisini, ameliyattan uzun bir süre sonra gösterecektir. Bu nedenle 2-3 ayda bir tekrarlanması gerekebilir.

Konka Nedir?

Konka, solunum için gerekli olan havayı ısıtmak ve nemlendirmekle görevli olan organa verilen isimdir. Halk arasında geniz eti olarak adlandırılan bu organın asıl ismi burun etidir ve geniz eti tabiri yanlıştır. Konkalar 3’er adet olmak üzere üst, orta ve alt kısımda bulunur. Burnun her iki tarafında bulunan konkaların görevi akciğere çekilen havanın solunum için uygun hale gelmesini sağlamaktır. Yumuşak doku ve kemikten oluşan konkalar hava soğuk olduğunda, içindeki damarlara kan dolmasını sağlayarak şişer ve burundan alınan havanın solunuma hazır hale gelmesini sağlar.

Burun Eti Büyüme Sebepleri

Konkaların büyümesi sorunu üst kısımda görülmez. Nadir olarak orta kısımda ve sıklıkla alt kısımda büyüme gözlenir. Bu büyüme yumuşak dokuda ya da kemikte meydana gelebilir. Bazı durumlarda ise hem kemikte hem de yumuşak dokuda anormal olan büyümeler gözlenir. Konkanın büyümesi genellikle hamilelik durumunda, alerjik reaksiyonlarda ve burun eğriliğinde meydana gelir. Ancak kullanılan bazı ilaçlar, çevresel diğer faktörler ve bazı enfeksiyonlar da burun etinin büyümesine neden olabilir.

Kullanılan İlaçlar

Özellikle grip, nezle gibi hastalıklarda doktorlar tarafından önerilen burun açıcı spreylerin uzun süreli kullanımına bağlı olarak burun içinde kuruma ve burun etinde büyüme gibi yan etkiler oluşturabilmektedir.

Alerji

Toz, poleni küf, mantar ve evlerdeki biriken toz yumakları gibi etkenlere alerjisi olan kişiler, bunları içeren havayı soluduklarında burun etleri şişer ve uzun süre kalcı olur. Bu durum, alerjisi olan kişilerin solunumunu zorlaştırır ve nefes almayı daha zor hale getirebilir.

Enfeksiyonlar

Viral enfeksiyonlar ve sinüzit gibi tekrarlayan hastalıklar, burun etlerinin şişmesine neden olur.

Çevresel Faktörler

Burun eti büyümesine sebeplere örnek vermek gerekirse özellikle sigara içilen yerlerde durmak, dışarıdan alınan kirli hava gibi dış faktörler söylenebilir.

Ameliyat Yöntemleri

Burun eti ameliyatları üç şekilde uygulanır. Bunlardan ilki burun etlerinin tamamen kesilip alınması ile yapılan ameliyattır. Ancak bu tür ameliyatların kullanımı günümüzde, çok gerekmediği sürece yapılmaz. Çünkü bu ameliyatların sonrasında, vücudumuz için gerekli olan burun etinin alınması nedeniyle çekilen havanın yetersiz olması, alınan havanın kalitesiz ve kuru olması gibi boş burun hastalığı denilen sorunlar ile karşılaşılmaktadır. Eğer burun kemiğinde anormal büyüme ya da büyümenin çok fazla olması gibi durumlar yoksa diğer ameliyat yöntemleri tercih edilir.

Burun etinin küçültülmesi için kullanılan bir başka yöntem radyo frekans yöntemidir. Ancak bu yöntemin en az 2 seans uygulanması gerekir. Burun eti küçültme için kullanılan son teknolojik yöntem ise lazer yöntemidir ve bu yöntemle daha kesin sonuçlar alınır.

Cerrahi Yöntem

Burun etinin tamamen alınması şeklinde yapılan bu yöntem, genel anestezi altında yapılır. Burun etinin alınması ile birlikte burunda eğriliğin düzeltilmesi ya da estetik yapılması gibi ameliyatlar da birlikte yapılabilir. Genel olarak 15 ya da 20 dakika süre bu ameliyat, ek olarak burun düzeltilmesi ya da estetik gibi durumlar varsa 2 saat kadar devam edebilir. Tek başına burun etinin alınması amacıyla yapılan ameliyatlar, açık olarak uygulanır.

Lazerli Yöntem

Lazerle burun eti küçültülmesi ameliyatlarında tek seferde başarı sağlanabilir. Lazer yöntemi uygulanırken çok sayıda lazer cihazı kullanılabilir. Burun etinin küçültülmesi ise bu cihazları iyi tanıyan ve hangi tekniğin kullanılacağını çok iyi bilen kişiler tarafından yapılmalıdır. Lazerle burun eti küçültme yönteminde hastalar genel anestezi altına alınır ve ameliyat sonrasında hastanede kalınmasına ya da tampon kullanılmasına gerek kalmaz. Bu yöntem yaklaşık olarak 15 ya da 20 dakika sürmektedir.

Konka Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Konka ameliyatı burun etlerinin küçültülmesi ya da tamamen çıkarılması için gerçekleştirilen ameliyattır. Cerrahi olarak uygulanan ameliyatlarda burun etinin tamamen alınması söz konusudur. Bu ameliyatlar genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat sonrasında kanama riskine karşı hastalar 72 saat gözetimde tutulur ve burun içine tampon koyulur. Hastaların ameliyattan sonra ise 3 ya da 4 kez kontrole gitmesi gerekir.

Kimler Konka Ameliyatı Olabilir?

Burnunun birisi sürekli tıkalı olan kişiler, uyku apnesi olanlar, burun etleri sürekli büyüyen ve solunumda sıkıntı yaşayan kişiler, kemikle birlikte yumuşak dokunun anormal olarak büyüdüğü görülen kişiler, alerjik ya da genetik faktörlerden dolayı sürekli olarak burun eti büyüyen kişiler ve burun eğriliği gibi şikâyetleri olan kişiler, konka ameliyatı olabilirler.

Hangi Durumlarda Konka Ameliyatı Yapılır?

Konka ameliyatı ilaçla tedavinin yeterli olmadığı durumlarda ve sürekli olarak burun tıkanıklığının devam ettiği durumlarda tercih edilir. Ayrıca burun etlerinin ve kemik yapısının sürekli olarak büyümesi sonucunda, solunumun etkilendiği durumlar için de konka ameliyatı yapılır.

Rhinitis Medicamentosa Hastalığı

Bu hastalık, doktorlar tarafından verilen burun açısı sprey ya da damlaların gereğinden fazla kullanılması sonucunda gerçekleşen, burun iç zarının iltihaplanmasıdır. Bu ilaçların genel olarak 5 günden fazla kullanılmaması gerekir. Ancak bilinçsizce ve 5 günden fazla kullanılan bu ilaçlar sonucunda, bu hastalık görülür. Bu hastalık neticesinde ise burun etlerinde sürekli büyüme ve burunda kuruluk hissedilebilir. Konka ameliyatı, bu hastalık sonucunda büyüyen burun etleri için uygulanabilir.

CPAP Tedavisi

Uyku bozukluğu ya da uyku apnesi gibi sorunları olan hastalarda kullanılan tedavi yöntemine CPAP Tedavisi adı verilir. Bu tedavi, hastanın gece uyurken burun tıkanıklığının açılması ve uyku kalitesinin yükseltilmesi amacıyla yapılır. CPAP adı verilen bir cihaz ile doktorunuzun reçete ettiği şekilde, gece uyurken soluduğunuz havanın basıncı ayarlanır ve bir pompa yardımıyla bu havayı solumanız sağlanır. Ancak bu tedaviyi gören hastaların burun etleri küçülmez ya da burundaki tıkanma tedavi edilmez. Yalnızca hastaların gece uykularının kaliteli olması için bu tedavi yöntemi uygulanır. Bu tedavinin yeterli olmadığı durumlar da ise konka ameliyat gerçekleştirilir.

Tamponsuz Konka Ameliyatı

Gelişen teknoloji ile konka ameliyatları sonrasında kullanılan ve hastaların kabusu olan tamponların kullanımı da kaldırılmıştır. Özellikle burun etlerinin küçültülmesi için yapılan radyo frekans ameliyatı yönteminde tampon kullanılmaz ve ağrı yaşanmaz. Cerrahi yolla yapılan ameliyatlarda ise tampon yerine zımba, dikiş ya da silikon levha gibi yöntemler tercih edilir. Tamponlar, ameliyat sonrasında hastaların acı çekmesini sağlar ve çıkarılırken de yine hafif derecede ağrıya neden olabilir. Bu da hastaların burun eti ameliyatı olmak için korkmalarına ve tedirgin olmalarına neden olur. Tamponsuz ameliyatlarda ise ameliyat sonrasında hastaların konforlu bir iyileşme dönemi geçirmesi sağlanır. Tamponsuz konka ameliyatı burun eti büyümesinin tedavisinde son derece güvenli olan ve başarı oranı %80 civarında olan bir yöntemdir. Genellikle tek seansta başarıya ulaşılan bu yöntem çok nadir de olsa tekrarlayan burun eti büyümeleri için iki ya da daha fazla seansta uygulanabilir. Bu ameliyat burun etine 70 ya da 80 derecelik ısı verilmesi ile gerçekleşir ve burun etinin 15 ya da 20 gün içinde küçülmesi sağlanır. Ameliyat yaklaşık olarak 10 dakika sürecektir. Bu ameliyat sonrasında konkaların küçülmesi 6 ya da 8 haftayı bulabilir. Bu ameliyat lokal anestezi ile yapılabilir ve ameliyat sonrasında kanama görülmez.

Konka Ameliyatı Başarı Oranları ve Tarihçesi

Konka ameliyatları üç farklı şekilde uygulanır. Eskiden uygulanan cerrahi yöntemde konkaların tamamen alınması sağlanır. Bu yöntem sonrasında ise hastalarda boğaz kuruluğu, burunda kuruluk, kabuklanma ve kanama gibi durumlar görüldüğü için başarı oranı yüksek olsa bile boş burun hastalığı adı verilen hastalığın oluşması engellenemez. Ayrıca konkaların sağlık açısından gerekli olduğu düşünüldüğünde cerrahi yöntem, mecbur kalınmadığı sürece uygulanmaz. Lazerle ya da radyo frekans ile yapılan konka ameliyatları ise %80 ile %96 arasında başarı sağlar. Her iki ameliyatında başarı oranı yüksektir ve birbirine yakındır. Bu iki ameliyat arasındaki fark ise doktorlar tarafından lazerin, radyo frekans yöntemine göre daha kolay uygulanmasıdır.

Ameliyatın Yapılacağı Hastane Şartları

Konka ameliyatının yapılacağı hastane şartlarının kesinlikle çok iyi olması gerekir. Yeterli ekipmanın olması, doktorun bu konuda deneyimli olması ve teknolojik olarak ileri düzey bir hastanenin seçilmesi önemlidir. Hastanelerde lazer için ya da radyo frekans yöntemi için gerekli ekipmanın bulunması gerekir.

Yoğun Bakım Gerekir mi?

Burun eti ameliyatı sonrasında yoğun bakım gerekli değildir. Hastaların kanama riskine karşı yalnızca 72 saat gözetimde kalmaları gerekir. Bu süre sonunda hastalar taburcu edilir.

Anestezi Gerekir mi?

Konka ameliyatları için cerrah yöntem tercih ediliyorsa genel anestezi uygulanır. Lazer ya da radyo frekans yönteminde ise genel olarak lokal anestezi uygulanır ancak genel anestezi, gerekli görüldüğü durumlarda üç yöntem için de uygulanabilir.

Refakatçi Gerekir mi?

Ameliyat sonrasında tampon kullanıldıysa ya da dikişler varsa, refakatçi gerekebilir. Eğer lazer ya da radyo frekans gibi yöntemler ile ameliyat olduysanız aynı gün içinde taburcu olacağınız için refakatçiye gerek yoktur.

Ameliyatta Kullanılan Cihazlar

Burun eti ameliyatlarında kullanılan çok farklı tipte lazer ve radyo frekans cihazları mevcuttur. Bu cihazların yaptıkları işlem aynı olsa da kullanımları ve teknikleri farklı olabilir.

Modern Radyo frekans Cihazları

Sık kullanılan modern radyo frekans cihazları Celon, Gyrus ve ArthroCare şeklindedir.

Konka Ameliyatı Hangi Uzmanlık Alanına Girer?

Konka ameliyatlarını, kulak burun boğaz bölümü doktorları yapmaktadır.

Konka Ameliyatı Fiyatları

Konka ameliyatı fiyatları genellikle muayeneden sonra belirlenir. Bunun nedeni fiyatların, burun etinin büyüklüğüne ve burun yapısına göre farklılık göstermesidir. Ayrıca ameliyatı yaptıracağınız hastane, doktorun uzmanlığı, ameliyat olacağınız bölge ve ameliyat olacağınız yöntem de, ameliyat fiyatlarını doğrudan etkileyecektir.

Burun Eti (Konka) Ameliyatı (Burun Tıkanıklığı) Öncesi

Burun eti ameliyatı öncesinde düzenli olarak kullandığınız kan sulandırıcı ilaçları bırakmanız gerekir. Alkol ve sigarayı bırakmanız da doktorunuz tarafından tavsiye edilecektir. Ameliyat, genel anestezi altında yapılacaksa yeme ve içmeyi 8 saat öncesinden bırakmalısınız. Ayrıca ameliyat öncesinde çeşitli tahliller ile kalp, tansiyon, şeker gibi önemli hastalıkların da olup olmadığı belirlenir.

Tetkikler

Ameliyat öncesinde yapılan tetkikler, sizin bile bilmediğiniz herhangi bir hastalığın olup olmadığını belirlemek için çok önemlidir. Bu tahliller ile ameliyat için hazır ya da uygun olup olmadığınız belirlenmelidir. Bu sayede çeşitli olumsuz durumların oluşması riski ortadan kaldırılır.

Röntgen

Röntgen ile hastanın burun etindeki büyüme ve bunun etinin yeri tam olarak tespit edilir. Bu büyümeye göre ameliyat tekniği belirlenir ve ne kadar küçültülmesi gerektiği ayarlanır.

Tomografi

Tomografi ile konkaların boyutlarının 2 boyutlu görüntüleri alınır. X ışınları yardımıyla alınan bu görüntüler konkaların durumunu ve büyüklüğün belirlemeye yardımcı olur.

Anestezi Kontrolü

Ameliyat öncesinde hastanın anesteziye duyarlı olup olmadığını kontrol edilmesi gerekir. Hastaya bir miktar anestezi verilere alerjik bir reaksiyon olup olmadığına bakılır ve ameliyat için uygun olup olmadığı belirlenir.

Kan Tahlili

Kan tahlili ile hastanın başka bir hastalığı olup olmadığı, kan değerlerinde enfeksiyon bulunup bulunmadığı gibi durumlar değerlendirilir. Ameliyat öncesinde bunların değerlendirilmesi komplikasyonların oluşmaması için önemlidir.

Fiziki Muayene

Konka ameliyatı öncesinde hastanın fiziki olarak da muayene edilmesi gerekir. Nefes alıp vermesi, burun tıkanıklığının durumu gibi değeler, burun etinin ne durumda olduğu gibi durumlar bu muayene sırasında belirlenir.

Ameliyat Öncesi Sigara ve Alkol Tüketimi

Konka ameliyatı öncesinde hastaların alkol ve sigarayı en az bir hafta öncesi bırakması gerekir. Alkol kanın cıvıldaşmasını sağlar ve ameliyat sonrasında kanama riskini arttırır. Sigara ise burun tıkanıklığını tetikler. Bu nedenle doktorlar tarafından, ameliyattan en az bir hafta önce bırakılması tavsiye edilmektedir.

Kullanılan İlaçların Hekim ile Paylaşılması

Eğer şeker hastalığı, tansiyon, kalp ve kan sulandırıcı gibi ilaçlar kullanıyorsanız, ameliyat öncesinde mutlaka bunu doktorunuz ile paylaşmanız gerekir. Çünkü bu ilaçlar ameliyatın seyrini ve kanama riskini etkileyecektir.

Alınan Tedavilerin Hekim Tarafından İncelenmesi

Konka ameliyatları, ilaçla tedavi edilemeyen durumlar için uygulanır. Doktorlar bu ameliyatı gerçekleştirmeden önce hastaların hangi tür tedaviler aldığını ve ne tür ilaçlar kullandığını inceler ve buna göre bir ameliyat yöntemi belirler.

Operasyon Planının Hazırlanması ve Hasta ile Mutabakat

Konka ameliyatı öncesinde gerekli tüm tetkikle ve muayeneler yapıldıktan sonra ameliyat yöntemine karar verilir. Doktorunuz bu yöntem ile ilgili size bilgi verecektir. Ameliyat öncesinde doktorunuzdan ameliyatla ilgili her türlü bilgiyi aldıktan sonra ameliyat tarihi belirlenir ve gerekli hazırlıklar yapılır. Doktorunuz sizinle hem ameliyat tarihi hem de yöntemi konularında anlaşmaya varmalıdır.

Ameliyat Öncesi Beslenme ve Diyet

Ameliyat öncesinde beslenme ve diyet konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Ancak genel anestezi ile ameliyat olacaksanız en az 8 saat öncesinde yeme ve içmeyi bırakmanız gerecektir.

Burun Eti (Konka) Ameliyatı (Burun Tıkanıklığı) Sonrası

Ameliyat sonrasında hastalar 72 saat gözetim altında tutulur. Ağrı ve şikâyetlerin azaltılması ve kanama riskinin önlenmesi için bu gözetim gereklidir. Ayrıca ameliyat sonrasında iyileşme dönemi biraz daha uzun süreceği için dikkat edilmesi gereken pek çok konu vardır.

Ameliyat Günü

Ameliyat gününde doktor kontrolüne olursunuz. Ağrı kesiciler ve serum ile kontrol altında tutulursunuz. Tamponlarınız varsa 2. Günde çıkarılır.

Ağrı

Ameliyattan hemen sonra birkaç gün ağrı hissedersiniz. Burunda yanma hissi ve ağrılar için ağrı kesiciler verilecektir. Bu ağrı kesiciler hastanede iğne yoluyla hastaneden taburcu olduktan sonra hap şekline verilir.

Ayağa Kalkma

Ameliyattan sonraki ilk 8 saat dinlenmeniz gerekir. Ardından yavaş yavaş ayağa kalkasınız. Çok yavaş hareketler ile yürümeniz sağlanır ve gün geçtikçe biraz daha fazla ayakta kalırsınız.

Hareket Kabiliyeti

Konka ameliyatı sonrasında hareket kabiliyetiniz kısıtlanmaz ancak yere bakmanız durumunda baş ağrısı çekebilirsiniz. Bun nedenle bol bol su içmeniz gerekir.

Pansuman ve Doktor Kontrolü

Cerrahi yöntem ile yapılan konka ameliyatı sonrasında dikişleriniz ve tampon olacaktır. Dikişleriniz için de düzenli olarak pansuman yapılması gerekir. Hastanede kaldığınız süre boyunca pansumanınız düzenli olarak yapılacaktır. Taburcu olduktan sonra ile sık aralıklar ile en az 3 kez kontrole gitmeniz gerekir. Doktorunuz size, kontrol ve pansuman zamanları hakkında bilgi verecektir.

İlaç Kullanımı

Ameliyat sonrasında ağrı kesici ve enfeksiyon kapma ihtimaline karşı antibiyotik verilecektir.

Beslenme ve Diyet

Ameliyattan çıktığınız gün ve 2. gün yalnızca sıvı ile beslenmeniz gerekir. Tamponların çıkarılmasının ardından yavaş yavaş katı gıdaya geçmeniz sağlanır. Ameliyatı sonrasında özel bir diyet yapmanıza gerek yoktur.

Yardımcı Materyal Kullanımı

Ameliyat sonrasında burnun içinin rahatlamasını sağlayan nemlendirici spreyler ya da deniz suyu spreyleri kullanmanız gerekir.

Nefes Alma Kabiliyeti

Ameliyat sonrasında nefes almanız biraz kısıtlanacaktır. Tamponlar çıkarıldıktan sonra daha rahat nefes almaya başlayabilirsiniz. Ancak iyileşme dönemi yaklaşık olarak 8 ile 12 hafta sürecektir ve tam olarak nefes almaya başlamanız, iyileşme döneminde gerçekleşir.

Gözetim Süresi

Konka ameliyatı sonrasında hastaların gözetimde kalma süreleri 72 saattir.

Riskler, Yan Etkiler, Komplikasyonlar

Cerrahi olarak uygulanan ameliyat sonrasında genellikle risk ya da komplikasyon görülmez. Ancak nadir de olsa burun yamukluğuna ya da burun yapısına bağlı olarak bazı yan etkiler görülebilir.

Ödem

Ameliyat sonrasında hastalarda ödem görülmez. Ancak çok fazla istirahat eden hastaların bazılarında az da olsa ödem görülebilir ve bu ödem geçicidir.

Enfeksiyon

Ameliyat sonrasında dikişlerin temiz tutulması çok önemlidir. Temiz tutulmadığı ve doktoru verdiği ilaçların kullanılmadığı durumlarda enfeksiyon görülebilir. Bu durumların dışında enfeksiyon görülmez riski yoktur.

Alerjik Reaksiyonlar

Alerjik reaksiyonlar anesteziye duyarlı olanlar, kalp hastaları ve şeker hastaları gibi hastalarda görülür. Ancak bu reaksiyonların kontrol altına alınması için ameliyat öncesinde gerekli tedbirler alınmaktadır. Ameliyat sonrasında görülen reaksiyonlar geçicidir ve ilaçla tedavi edilebilir.

Nefes Problemi

Ameliyat sonrasında ilk iki gün nefes almada zorluk yaşayabilirsiniz. Ancak zamanla aldığınız nefes kaliteli hale gelecektir. İyileşme sürecinin tamamlanması ile birlikte nefes almada çektiğiniz zorluk da ortadan kalkar.

Uyku Problemi

Ameliyat sonrasında nefes almada zorluk çekeceğiniz için ilk birkaç gün uyku problem yaşayabilirsiniz. Ancak bu problem geçicidir ve kısa bir sonra içinde rahatlıkla uyuyabilirsiniz.

Morluklar

Ameliyat sonrasında morluklar oluşabilir. Bu morluklar kısa süre içinde geçer ve göz altlarında görülür.

Şişlikler

Çok nadir de olsa konka ameliyatı sonrasında şişlikler oluşabilir. Bu şişlikler ilaçla tedavi edilebilir ya da kendiliğinden geçmesi beklenebilir. Ancak şişlikler kalıcı değildir ve kısa süre içinde yok olacaktır.

Kanama

Ameliyat sonrasında kullanılan ilaçlara ve hastalıklara bağlı olarak kanama görülebilir. Hastaların kanamayı arttırmamaları için sümkürmemeleri gerekir. Ameliyat sonrasında görülen kanama kontrol altına alınır ve birkaç gün içinde geçer.

Kan Birikimi

Ameliyat sonrasında az da olsa kanama olacaktır ve burnunuzda tampon varsa, kan birikmesi gerçekleşir. Biriken kanın temizlenmesi, hastanede düzenli olarak sağlanacaktır. Tampon çıkarıldıktan sonra kan birikmesi sorunu yaşanmaz.

Kan Pıhtılaşması

Ameliyat sonrasında burunda kanama varsa ve pıhtılaşma problemi yaşandıysa nefes almanız zorlaşabilir. Pıhtılaşma çok nadir görülen bir durumdur ve doktorunuz tarafından ilaçla tedavi edilebilir.

Anestezi Komplikasyonları

Anesteziden sonra en sık görülen komplikasyonlar bulantı ve kusma şeklindedir. Bunların dışında solunum sisteminde de komplikasyon görülebilir. Konka ameliyatı sonrasında anesteziye bağlı olarak solunum problemleri ortaya çıkabilir. Bu problemlerin önüne geçebilmek için hastalar, ameliyat sonrasında gözetim odasına alınır ve daha sonra normal odaya yatırılır. Solunum problemleri yaşanması durumunda, hemen müdahale edilir.

Uzun Dönemli Problemler

Konka ameliyatı sonrasında uzun dönemli olarak görülen problemler burunda kuruma ve kabuklanma şeklindedir. Ayrıca burun etlerinin alınması sonrasında kalitesiz nefes alma, kuruluk, ağrı ve yanma gibi şikâyetler de görülebilir. Buna boş burun hastalığı adı verilir ve tedavisi için bazı ilaçlar kullanılması gerekir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrasında iyileşme dönemini hızlandırmak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Duş almak, iş hayatına dönmek, ilaç kullanımı gibi pek çok durum hakkında bilgi sahibi olunması ve gerekli özenin gösterilmesi, daha kolay ve çabuk iyileşmeyi sağlayacaktır.

Duş Almak

Konka ameliyatından 1 gün sonra duş alınabilir. Ancak duş alırken başın geride olması ve buharlı ortamlarda durulmaması çok önemlidir. Burunda bulunan dikişlerin ayrılmaması için suya değmemesi gerekir. Ameliyattan bir hafta sonra dikişler alınacağı için rahatlıkla duş alınabilir ancak bu süreye kadar yüzün ılık ve nemli bir bezle silinmesi yeterli olacaktır. Lazer ve radyo frekans ile yapılan ameliyatlarda ise bir gün sonra duş alınabilir.

Tozlu Ortamlardan Uzak Kalmak

Konka ameliyatı sonrasında en az bir hafta tozlu ortamlardan uzak durulmalıdır. Çünkü bu ortamlar burun etlerinin tekrar şişmesine ve daha büyük sorunlara yol açabilir. Bununla birlikte evcil hayvan, yünlü giysiler ve sigara dumanı gibi etmenlerden de kaçınmak gerekir.

İlaç Kullanımı

Ameliyattan sonra doktorunuzun tavsiye ettiği ağrı kesici ve antibiyotikleri, sıklığına ve dozuna önem vererek kullanmanız gerekir. Bununla birlikte tamponlar çıkarıldıktan sonra burun içini nemlendiren spreylerin kullanılması gerekir.

Cinsel İlişki

Konka ameliyatı sonrasında burnu zorlamaması için 10 gün cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.

Uyku Pozisyonu

Ameliyat sonrasında uyku pozisyonu sırt üstü olmalıdır. Bununla birlikte baş, yüksek tutulmalıdır. Ayrıca uyku sırasına burnu korumak için çıkarılmış olan özel yastıklar da kullanılabilir.

Oturma Pozisyonu

Konka ameliyatı sonrasında hastaların oturma pozisyonu, başın hafif geride kalması ile yapılır. Başın mutlaka bir yastığa dayanması ve sabit kalması gerekir.

Uçakla Seyahat

Hava basıncı nefes almayı ve burun etlerini etkileyeceği için uçakla seyahat gibi zorlayıcı eylemlerin ilk 10 gün yapılmaması gerekir.

Otomobil Kullanımı

Konka ameliyatı sonrasında gözlerde sulanma, kaşınma gibi etkiler görülebilir bu da otomobil kullanımını zorlaştırır. Otomobil kullanımına ilk 10 günden sonra başlamak gerekir.

Buhar Banyosu

Buharlı ortamlar burun etlerinin şişmesine neden olabilir. Bu nedenle ameliyat sonrasındaki iki hafta buhar banyosu yapılmaması gerekir.

Solaryum

Konkalar, ortamda bulunan havayı akciğerlere uygun hale getirmek için şişerler. Yüksek ısıda bulunmak ise konkaların yine şişmesine neden olacaktır. Bu nedenle ameliyattan 10 gün sonra solaryuma gidilebilir.

Güneşlenme

Güneşlenme terlemeye ve buhara neden olacağı için ameliyattan 10 gün sonrasında ertelenmelidir.

Ameliyat Sonrası Özel Bakım Ürünleri

Konka ameliyatı sonrasında kimyasal ürünler kullanmaktan uzak durulmalıdır. Doktordunuz burun içi kabuklanma ve kuruma şikâyetlerini azaltmak için damla ya da sprey verecektir. Bunun dışında, doktorunuzun önerdiği süre boyunca okyanus suyu ile burnunuzu yıkamanızda fayda vardır. Bu sayede burnunuzda biriken pıhtıları kolaylıkla atabilir, kabuklanmayı ve kurumayı önleyebilir ve daha rahat nefes alabilirsiniz.

Doktor Kontrolleri

İyileşmenin kontrol edilebilmesi için hastaların iyileşme döneminde 3’er haftalık arayla doktor kontrolüne gitmesi gerekir. İlk kontrolünüz ameliyattan 10 gün sonra yapılacaktır. Diğer kontrolleriniz ise 3 haftalık aralıklarla tekrarlanır.

İyileşme Süreci

Burun eti ameliyatından sonra iyileşme süreci burun etinin büyüklüğüne ve uygulanan işleme bağlı olarak 4 ile 8 hafta arasında sürmektedir.

Ameliyat Sonrası Beslenme ve Diyet

Ameliyat sonrasındaki 72 saat boyunca hastalar sıvı ile beslenir. Ardından sıvı ve katı karışık olarak beslenemeye devam edilir. Yaklaşık olarak 5 gün sonra katı gıdalara geçiş yapılabilir. Bunun dışında herhangi bir diyet uygulanmasına gerek yoktur.

Sık Sorulan Sorular

Burun eti ameliyatı olmadan önce aklınızda bazı sorular olabilir. Bu soruların cevaplarını doktorunuzdan almalısınız. Çünkü en net bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz. Bu sayede gönül rahatlığı ile ameliyatınızı olabilir ve iyileşme dönemini daha rahat atlatabilirsiniz.

Ameliyatsız Burun Eti Tedavisi Mümkün mü?

Ameliyat öncesinde burun etleri için ilaçla tedavi yapılır. Ancak bu tedavinin yeterli olmadığı durumlarda ameliyat önerilir. Cerrahi yöntem genel olarak uygulanmaz. Bunu yerine daha ileri teknoloji olan ve yakılarak küçültülme işlemi yapılan lazer ya da radyo frekans yöntemleri uygulanır. Bu yöntemler ile hastalar hemen taburcu edilir ve ertesi gün iş hayatların dönebilir.

Konka Ameliyatı Zor mudur?

Konka ameliyatı zor değildir. Büyüyen burun etlerinin alınması şeklinde gerçekleştirilir. Ameliyat yaklaşık olarak 10 ile 30 dakika arasında sürer ve işlem oldukça basittir.

Ağrılı Bir Ameliyat mı? Ağrılar Ne Zaman Geçer?

Cerrahi işlem ile burun etinin alınması ağrılı bir süreç gerektirir. Burun etinin alınması için yapılan operasyon sonrasında tampon koyulabilir ve dikiş atılabilir. Tampon çıkana kadar ve dikişler alınana kadar yaklaşık olarak 5 gün hafif derecede ağrı hissedilebilir ancak bu ağrılar doktor kontrolünde ağrı kesiciler ile tedavi edilir.

İstirahat Raporu Verilir mi? İşe Ne Zaman Dönebilirim?

Konka ameliyatı sonrasında hastaların iyileşme dönemi de göz önüne alınarak doktor raporu verilir. Hastaların yaklaşık olarak 10 gün dinlenmesi gerekir. 10 gün sonra iş hayatına dönülebilir.

Ameliyat Kaç Saat Sürer?

Ameliyat süresi 10 dakika ile 30 dakika arasında değişmektedir. Burunda kıkırdak eğriliği varsa ya da sinüzit için müdahale edilecekse, bu ameliyatın süresi uzayabilir.

Ameliyat Sonrası İz Kalır mı?

Ameliyat sonrasında dikişler burnun iç tarafına alınacağı için iz kalma ihtimali yoktur.

Doktor Kontrolleri Ne Zaman Yapılır?

Ameliyat sonrasında doktor kontrolleri ilk 2 hafta içinde gerçekleşir. Bunun ardından iyileşme dönemi boyunca 3’er hafta arayla kontroller tekrarlanmalıdır.

Yaş Sınırı Var mı?

Burun eti ameliyatları genellikle çocuklar için yapılmaz. 17 yaş ve üzeri için ameliyat uygun görülür. Yaşın üst sınırı içinse herhangi bir kural yoktur ancak yaşa bağlı olarak iyileşme gerçekleşeceği için genellikle 65 yaş ve üzerine bu ameliyat tavsiye edilmez.

Ameliyat Sonucu Kişiden Kişiye Göre Değişir mi?

Ameliyattan sonraki iyileşme döneminde yapılması gerekenler vardır. Bunların uygulanması, iyileşme dönemini etkiler ancak kişilerde bulunan kalp, şeker gibi hastalıklar da iyileşmeyi etkileyecektir.

En İyi Doktor Diye Bir Şey Var mı?

Konka ameliyatları alanında uzman olan KKB doktorları tarafından yapılır. KKB alanındaki tüm doktorlar, bu konuda yeterli eğitimi almış olan kişilerdir ve tüm doktorlar iyidir. Ancak en iyi doktor elbette ki yoktur. Ameliyat süreci ve sonrası doktora olduğu kadar hastaya da bağlıdır.

Sağlık Sorunları Konka Ameliyatına Engel Olur mu?

Kalp, tansiyon ve şeker hastalığı gibi sağlık sorunları hem ameliyat hem de iyileşme sürecini olumsuz etkiler. Bu türden hastalıklarınız varsa mutlaka doktorunuzla görüşmeli ve ameliyata daha sonra karar vermelisiniz.

Estetik Uygulamalar ile Beraber Yapılabilir mi?

Burun eti büyümesi kıkırdak yapının eğrileşmesi, burun yapısında bozukluklar olması gibi durumlar sonucunda da meydana gelebilir. Bu nedenle konka ameliyatı sırasında burnun düzeltilmesi ya da estetik uygulamaları da yapılabilir.

Özel Hastanede mi Devlet Hastanesinde mi Ameliyat Olmalıyım?

Özel ya da devlet hastanelerinde ameliyat, aynı şekilde uygulanabilir. Burada önemli olan nokta doktorun tecrübesi ve ameliyat için gerekli ekipmanların ve teknolojinin olup olmamasıdır. Tam teşekkülü olan bir devlet hastanesinde de bu ameliyat olunabilir. Bu nedenle ameliyat olmadan önce çok iyi araştırma yapmak gerekir.

Ameliyat Olanların Yorumları Önemli midir?

Konka ameliyatı olmadan önce, daha önce ameliyat olmuş kişilerin yorumlarını okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz. Ancak bu konuda en doğru bilgiyi doktorunuzdan öğrenirsiniz. Ameliyat olanların yorumları elbette ki önemlidir ancak iyileşme döneminin kişiden kişiye göre değişiklik göstereceği unutulmamalıdır.

Ameliyat Olup Pişman Olan Var mı?

Konka ameliyatı sonrasında kişilerde genel olarak rahatlama görülür. Uyku kalitesi düzelir ve bu da hastaların hayatlarına olumlu yansır. Bu ameliyat sonrasında görülen olumsuzluklar kanama, burun kuruması ve burunda kabuklanma şeklindedir. Bunlar da çeşitli ilaçlar ile tedavi edilebilir.

Burun Eti Büyümesi Kalıcı Olarak Durur mu?

Lazer ya da radyo frekans gibi yöntemler ile yapılan ameliyatlarda burun etlerinin küçülmesi sağlanır ancak daha sonra büyüme görülebilir. Cerrahi olarak alınması sonucunda ise burun etlerinin büyümesi sorunu ile tekrar karşılaşılmaz.

Burun Eti Tamamen Alınır mı?

Konka ameliyatlarında burun etleri kısmen ya da tamamen alınmaktadır. Bunu doktorunuz ve hastalığınızın gidişatı belirler. Burnun içinde sağ ve sol tarafta 6 adet konka bulunur ve bunların yalnızca alt kısımda olanları ameliyat ile alınmaktadır.

Burun Etinin Yeniden Oluşma İhtimali Var mı?

Burun etleri alındıktan sonra yeniden oluşma ihtimali yoktur. Ancak küçültüldükten sonra burun etlerinde tekrar büyüme görülebilir.

Gebelik veya Emzirme Döneminde Ameliyat Olabilir miyim?

Gebelik ya da emzirme döneminde hastaların ameliyat olmaları mümkün değildir. Çünkü ameliyat sonrasında tampon kullanılması nefes almayı zorlaştırabilir ve bu durum bebeği olumsuz etkiler. Ayrıca ameliyat sonrasında kullanılan ilaçlar süte karışabileceği için emzirme döneminde de yapılması tavsiye edilmez.

Ameliyat Ertelenebilir ya da İptal Edilebilir mi?

Burun etlerinin büyümesi, insanların yaşam kalitesini düşüren hastalıklardır. Bu nedenle bir an önce tedavi olunması ya da ameliyat gereken durumlarda ameliyatın daha fazla ertelenmeden yapılması gerekir. Çünkü nefes almak uykuyu doğrudan etkiler ve burun etleri, uyku problemlerine neden olabilir. Bu da hem iş hem de okul hayatını olumsuz etkiler.

Ameliyat Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Konka ameliyatı fiyatları ameliyatın yapılacağı hastaneye, burun etinin büyüklüğüne ve doktorun uzmanlığına göre değişiklik gösterir. Hastanede kalma süresi ve kullanılan ilaçlar da ameliyat fiyatlarını etkiler.

SGK Burun Eti Ameliyatını Karşılar mı?

Burun eti ameliyatı SGK tarafından karşılanmaktadır. Bununla ilgili detaylı bilgi almak için bulunduğunuz yerdeki SGK il müdürlüklerine başvuruda bulunmanız yararlı olacaktır.

Burun Eti Ameliyatı Caiz mi?

Burun eti ameliyatı, sağlık açısından değerlendirildiğinde zorunludur ve dinimiz açısından caizdir. Caiz olamayan ameliyatlar genellikle estetik amaçlı ve dış görünüşü değiştirmek amacıyla yapılır. Ancak konka ameliyatları sağlıklı olabilmek için yapıldığından, din açısından herhangi bir engel bulunmaz.

Burun Eti (Konka) Ameliyatı Neden Yapılır?

Solunum fonksiyonu sırasında burun aracılığı ile dışarıdan alınan havanın filtre edilip ısıtılması konka adı verilen yapılar sayesinde olur. Solunum için uygun koşullara getirilen hava çok daha efektif kullanılabilir. Konka yapıları burnun her iki tarafında, solunum yolunu tamamen etki altına alacak şekilde yerleşmişlerdir. İçerlerinde oldukça fazla damar barındıran bu konkalar zaman içerisinde zengin damar içeriklerinin de yardımıyla fazla büyürler ve solunum yolunu kapatmaya başlarlar. Solunum yolunun daralması ciddi problemleri beraberinde getirebileceği için burun eti yani konka ameliyatları, burun etinin alınması amacıyla gerçekleştirilir.

Burun Eti (Konka) Ameliyatı Lazerle Yapılıyor Mu?

Burun etinin küçültülmesinde yani bir kısmının çıkarılmasında birden fazla teknik kullanılır. Hastanın burun yapısına ve kliniğin imkanlarına göre değişen bu tekniklerden en yenisi lazer ile burun eti ameliyatıdır. Lazer ışınları belirli bir enerji seviyesinde ayarlanarak bölgeye odaklanır. Dokular tahrip edilerek konkanın bir kısmının düşmesi diğer kısmının ise dağlanması sağlanır.

Burun Eti (Konka) Ameliyatı Sonrası Nefes Alma Düzelir Mi?

Eğer nefes alma probleminin altında yatan sebep olması gerekenden çok daha fazla genişlemiş ve solunum yolunu kapatmış burun eti ise, burun eti ameliyatından sonra (yaklaşık olarak bir aylık bir süre sonra) solunum olabildiğince normalleşir. Ancak, konka yapısı büyümeye meyilli olduğu için zaman içinde tekrar konka büyümesi görülebilir.

Burun Eti Ameliyatı Sonrası Burun Küçülür Mü?

Hayır. Burun eti (konka) ameliyatı burun içinden yapıldığı için burnun dışardan görüntüsünde herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

Burun Eti Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Aynı günde iyileşebilir. Ancak ameliyatın durumuna ve kişiden kişiye değişmekle beraber iyileşme süreci 6 - 8 güne kadar çıkabilmektedir.

Burun Eti Ameliyatı Riskli Mi?

Her ameliyatın kendine göre riskleri vardır. Ameliyatlarda anesteziye bağlı riskler ve ameliyata bağlı riskler olarak değişmektedir. Ancak Burun Eti ameliyatları diğer ameliyatlara oranla risk oranı oldukça düşük ameliyatlar arasındadır.

Burun Eti Ameliyatından Sonra Ne Zaman Sigara İçilir?

İlk 2 hafta içilmemesi önerilir. Ameliyat sonrası iyileşme sürecini etkileyeceği için ilk 2 hafta içilmemesi hastanın iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Burun Eti Ameliyatında Hastanede Kalınır Mı?

Genellikle aynı günde hastalar taburcu edilir. Ancak, hastanın iyileşme sürecine göre ve ameliyata göre 1 gece kalmanız gerekebilir.

Burun Eti, Ameliyat Sonrası Tekrarlar Mı?

Burun eti, ameliyat sonrası tekrarlaması çok görülen bir durum olmamakla beraber 5 ay sonra tekrar Burun Eti oluşumu görülebilmektedir.

Burun Eti (Konka) Ameliyatı Neden Yapılır?

Solunum fonksiyonu sırasında burun aracılığı ile dışarıdan alınan havanın filtre edilip ısıtılması konka adı verilen yapılar sayesinde olur. Solunum için uygun koşullara getirilen hava çok daha efektif kullanılabilir. Konka yapıları burnun her iki tarafında, solunum yolunu tamamen etki altına alacak şekilde yerleşmişlerdir. İçerlerinde oldukça fazla damar barındıran bu konkalar zaman içerisinde zengin damar içeriklerinin de yardımıyla fazla büyürler ve solunum yolunu kapatmaya başlarlar. Solunum yolunun daralması ciddi problemleri beraberinde getirebileceği için burun eti yani konka ameliyatları, burun etinin alınması amacıyla gerçekleştirilir.

Burun Eti (Konka) Ameliyatı Lazerle Yapılıyor Mu?

Burun etinin küçültülmesinde yani bir kısmının çıkarılmasında birden fazla teknik kullanılır. Hastanın burun yapısına ve kliniğin imkanlarına göre değişen bu tekniklerden en yenisi lazer ile burun eti ameliyatıdır. Lazer ışınları belirli bir enerji seviyesinde ayarlanarak bölgeye odaklanır. Dokular tahrip edilerek konkanın bir kısmının düşmesi diğer kısmının ise dağlanması sağlanır.

Burun Eti (Konka) Ameliyatı Sonrası Nefes Alma Düzelir Mi?

Eğer nefes alma probleminin altında yatan sebep olması gerekenden çok daha fazla genişlemiş ve solunum yolunu kapatmış burun eti ise, burun eti ameliyatından sonra (yaklaşık olarak bir aylık bir süre sonra) solunum olabildiğince normalleşir. Ancak, konka yapısı büyümeye meyilli olduğu için zaman içinde tekrar konka büyümesi görülebilir.

DMCA.com Protection Status