Boyun Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Boyun Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Boyun Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Boyun, baş ile vücut arasındaki dengeyi sağlayan en önemli organdır. Başın dik tutulmasını sağlayan boyun, kemik yapıdan oluşmaktadır. İçinde bulunan kemik sayesinde başın sağa ve sola hareket etmesine yardımcı olur. Boynun içinde bulunan kemikler, vücut kemikleri ile bağlantılıdır ve başın dengeli pozisyonda durmasına yardımcı olurlar.

Boyun kemiğinde 7 adet omur bulunur ve bu omurlar omuriliği korurlar. Boyun bölgesinde 2 cm’lik omurilik bulunur ve beyinden almış olduğu tüm emirleri vücuda iletir. Omurilik vücuda, sinirler ile bağlantılıdır ve tüm emirleri bu sinirler sayesinde iletir. El hareketleri, kol hareketleri, hissetme ve kuvvet gibi işlemlerin yerine getirilmesini sağlar. Boyun, kendiliğinden eğimlidir ve bu eğim sayesinde baş bölgesinin dengesini sağlar. Bu nedenle boyun kemiklerinde bulunan eğimin korunması gerekir. Bu eğimin bozulması sonucunda çeşitli hastalıklar yaşanabilir.

Boyun eğiminin bozulması, boyunda ve kolda ağrıya neden olabilir. Bu ağrı sonucunda boyun fıtığı ya da boyun düzleşmesi gibi sorunlar da yaşanabilir. Bu sorunların yaşanmaması için boyun sağlığına dikkat edilmeli, yastıkların çok sert ve yüksekte olmamasına özen gösterilmeli ve boyun bölgesinde yaşanan ağrılar mutlaka dikkate alınmalıdır.

DMCA.com Protection Status