Boğaz Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Boğaz Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Boğaz Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Boğaz, sindirim sisteminin önemli parçalarından biridir. Kafa ve yemek borusunun hemen alt kısmında bulunan boğaz, gırtlağın alt hizasındaki kıkırdağın bulunduğu bölgeye kadar uzanır. Sindirim sisteminde ağızdan sonra ikinci sırada yer alır. Boğazın uzunluğu kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte ortalama olarak 12 cm’dir.

Boğazın üst kısmı ağız ve burun boşluğuna, alt kısmı ise gırtlak boşluğuna açılmaktadır. Boğazın arka tarafı yassı ve dik bir yapıdadır ve hiçbir bölgeye açılmaz. Boğazın üst kısmında bademcikler ve küçük bezeler bulunur. Ayrıca bu bölgede orta kulağa açılan bir boruda yer alır. Ağız ve burun kapalı iken kulakların tıkanmasının sebebi, boğazda bulunan bu borudur. Bazen kulağa verilen sıvılar boğaza akabilir. Bunun nedeni de boğazdan orta kulağa uzanan borunun olmasıdır. Boğazın orta kısmında ise yemek ve nefes borusu bulunur. Bu borular birbirleri ile kesişmektedir. Bazen yenilen besinlerin nefes borusunu tıkaması ile boğazda tıkanma gerçekleşir. Vücudumuz, bu tıkanmaya engel olmak için öksürük ya da tıksırma ile cevap verir.

Hem sindirim hem de solunum sistemine yardımcı olan boğazın sağlığının korunması oldukça önemlidir. Özellikle çocuklarda bademciklerden kaynaklanan bazı hastalıklar görülebilir. Bu hastalıklar genellikle bademciğin aldırılması ile sonuçlanır ancak bademcikte bulunan bakteriler ve enzimler, vücuda giren zararlı mikroorganizmaların yok edilmesinde ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde görevlidir. Bu nedenle bademcikler soluk almaya engel değilse ve önemli derecede sağlık sorunu oluşturmuyorsa, aldırılmamalıdır.

DMCA.com Protection Status