Böbrek Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Böbrek Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Böbrek Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Böbrekler, bel omurun her iki yanında yer alan ve sağlıklı yaşamamız için pek çok işlevi üstlenen organlarımızdır. Erkelerdeki ve kadınlardaki ağırlıkları farklıdır. Erkeklerde her bir böbreğin ağırlığı 125 ile 170 gram arasında değişirken, kadınlardaki bir böbreğin ağrılığı ise 115 ile 155 gram arasındadır.

Böbreklerin, vücudumuzda çok sayıda görevi bulunur. Bunlardan en önemlisi aldığımız gıdalarda bulunan keratin ve üre gibi zararlı atıkların idrar ile birlikte dışarı atılmasını sağlamaktır. Bu sayede vücudumuzda bulunan diğer organların uygun şekilde çalışmasına yardımcı olur. Böbreklerin diğer görevleri ise fazla suyun, tuzun ve potasyum gibi minerallerin yine idrarla dışarı atılmasını sağlamaktır. Bu sayede kan basıncını yani tansiyonu dengede tutabilir. Böbreklerin bir başka görevi ise alınan ilaçların içinde bulunan kimyasal maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlamasıdır. Böbreklerin görevleri bunlarla da sınırlı değildir. Kemik iliğinin yapılmasından sorumlu olan hormonu üretir, hormonların kan seviyelerini düzenler, vücudu kansızlığa kaşı korur, D vitamini sentezlenmesini sağlar ve kalsiyum ve fosfor dengesini düzenleyerek, kemik gelişimine yardımcı olur.

Hayatımız için çok sayıda işlevi bulunan böbrek sağlığının korunması çok önemlidir. Bu nedenle gün içinde tüketilen besinlerin sağlıklı olmasına dikkat edilmelidir. Bununla birlikte böbrek ağrıları yaşandığında hemen bir doktorla görüşülmelidir. Çünkü bu ağrılar böbrek taşı, nefrit, kistler, tümörler ve hipertansiyon gibi hasatlıkların habercisi olabilir.

DMCA.com Protection Status