Beyin Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Beyin Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Beyin Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Beyin, vücudumuzu yöneten organlarımızdan biridir. Kafatası içinde bulunan beyin, iki yarım küreden oluşur. Oldukça karmaşık ve kıvrımlı bir yapıya sahiptir. Bunun nedeni uyarıcı sinirlerin olmasıdır. İçten dışa doğru üç adet zar katmanından oluşan beyin, mucizevi bir organ olarak görülür. Özellikleri ve işlevleri bakımından vücudumuzun en önemli organıdır ve hayran bırakabilecek görevleri vardır. Beyinin dış zar katmanı oldukça kalındır ve beyni korumakla görevlidir. Dış zar katmanına sert zar adı verilir. Ardından gelen zar ise örümceksi zardır ve ince zar ile arasında bir sıvı bulunur. Bu sıvının görevi de beyni darbelerden ve sarsıntıdan korumaktır. İnce zar ise kırmızıdır ve kan damarlarından oluşmaktadır. İnce zarların görevi de beyni beslemektir.

Beynin çok sayıda görevi vardır. Bunlardan en hayati olanları ise;

  • Duyu merkezi olması yani tat alma, koklama ve dokunma gibi duyularımızın merkezi olması,

  • İskelet kasları tarafından gerçekleştirilen ve bilinçli olarak yapılan yürüme konuşma, parmakları hareket ettirme gibi hareketlerin merkezi olması,

  • Zekanın gelişmesi, öğrenme, konuşma, yürüme, bilgi depolama ve yazma gibi davranışların yönetilmesi,

  • Yaşanılan ruhsal durumların merkezi olması,

  • Vücut ısısını ayarlaması,

  • Kan basıncı ve kan dolaşımı gibi durumları yönetmesi,

  • Enerji metabolizmasını ve metabolizma hızını düzenlemesi,

  • Hormonal denetim yapması şeklinde sıralanabilir.

Beyinin bunların dışında sayılabilecek pek çok görevi de vardır. Bu nedenle vücudumuzun olmazsa olmaz organlarından biridir. Beynin ölümü gerçekleşmese bile oksijensiz kalması, kişinin bitkisel hayata girmesini sağlayabilir. Çünkü beyin oksijenle çalışan bir organdır. Beynin sağ tarafı ile farklı, sol tarafı ile daha farklı eylemler yapılır. Beynin sol tarafı konuşma, matematik işlemleri yapabilme ve yabancı dil öğrenme gibi işlevleri yapmamızı sağlarken sağ tarafı ise soyut kavramları algılayabilme, resim yapma gibi işlevlerin yürütülmesini sağlar.

DMCA.com Protection Status