Bel Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Bel Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Bel Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Bel, insan vücudunda sırt ve kalça arasında kalan bölüm olarak ifade edilir. Bel bölgesinde omurlar bulunur ve bu omurlar, sırtın kalçalar ile bağlantısını gerçekleştirir. Bel bölgesinde 5 adet omur bulunur ve bu kemikler dik durmayı sağlar. Bel bölgesinde bulunan omurlar, diğer omurlardan daha fazla yük taşır.

Bel bölgesinin en önemli görevleri dik durmayı sağlaması ve omuriliği korumasıdır. Bunların dışında kaburga ve iç organlara bağlanma yerlerini oluşturur. Yetişkin bir insanda bulunan bel bölgesindeki omurlar “S” görünümdedir. Bunların bu kadar eğimli olmasının sonucunda dengede kolaylık ve esneme sağlanır. Bel bölgesinin korunmaması sonucunda bazı hastalıklar meydana gelebilir. Bu hastalıklar bel soğukluğu, bel ağrıları, bel fıtığı gibi sorunlardır. Bu sorunların çok büyük bir kısmı vücudun soğukta bırakılmasından ve gereğinden fazla ağır yük kaldırılmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca sürekli ayakta kalınan işlerde çalışmak ve yüksek topuklu ayakkabılar giymek de bel ağrılarına neden olabilir.

Bel ağrıları insanda çekilmez olabilir ve yaşam kalitesini zayıflatır. Bu nedenle bel bölgesinde oluşan ağrılar mutlaka önemsenmelidir. Bel bölgesindeki omurların yapısının bozulmasından kaynaklanan ağrıların yok edilmesi için çeşitli fizik tedavi programları uygulanır. Bunun dışındaki bel hastalıkları için de ilaç tedavisi ve ameliyat gibi yöntemler kullanılabilir.

DMCA.com Protection Status