Baş Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Baş Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Baş Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Baş, insan ya da hayvanlarda burun, kulak, ağız, yanak ve göz gibi yapıların toplu olarak bulunmasını sağlayan ve gövdenin üst kısmında yer alan yapılardır. Baş, beyni de bulundurur ve beyni korumak için kemik yapıdan oluşmaktadır. Kafada bulunan kemiklere kafatası kemikleri adı verilir ve bu kemikler sıkı sıkıya bağlanmıştır. Kemiklerin sık olmasının sebebi ise beyni korumak ve zarar görmesini önlemektir. Baş yapısında bulunan bir diğer kemik ise çene kemiğidir. Ayrıca yüz bölgesinde de kemikli yapı bulunmaktadır.

Baş bölgesinde kaslar da bulunur. Bu kaslar mimik hareketlerini yapmanızı sağlar. Aynı zamanda çiğneme görevini yapmaya yarayan kaslar da bulunur. Her insanın kendine özel yüz görüntüsü vardır. Bu görüntü kişinin genetik yapısına göre değişiklik gösterir. Yüze bulunan cilt dokusu aynı zamanda yağ dokusunu da barındırır. Cilt rengi ve yağ dokusu da kişiden kişiye göre farklılık gösterir.

Yüz bölgesinde bulunan kasların zamanla sağlığını yitirmesi, yüz felci gibi hastalıklara neden olabilir. Bunun dışında yağ dokusundan kaynaklanan akne, siyah noktalar gibi oluşumlarda görülebilir. Özellikle ergenlik döneminde artan sivilce ve akneler cildin yağlanmasından ve yüzde biriken kirlerden oluşur. Baş bölgesinin sağlığını korumak için düzenli olarak yıkanması, günde en az 2 litre su tüketilmesi ve bu bölgede kimyasal maddeler kullanılmaması gerekir.

DMCA.com Protection Status