Bağırsak Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Bağırsak Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Bağırsak Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

İnsan vücudundaki bağırsaklar, mideden anüse kadar uzanan yapılardır. Bağırsaklar, ince ve kalın bağırsak olmak üzere iki adettir. Vücudumuzdaki bağırsakların görevi besinlerin emilimini sağlamak ve dışkıya hazır hale getirmektedir. Bu nedenle sindirim sisteminin önemli bir parçasını oluşturur.

Mide, besinlerin parçalanmasını sağlarken bağırsaklar, bu besinlerin kana karışması ile ilgili görev yaparlar. İnce bağırsaklar yaklaşık olarak 7 metre boyunda ve kıvrımlı yapıdadır. Pankreas ve safra kesesi aracılığı ile yağların ve suda eriyen vitaminlerin emilmesini sağlar. Kalın bağırsak ise bünyesinde bazı bakteriler bulundurur. Bu bakteriler vücudun yok edemeyeceği bazı atıkların ve zararlı maddelerin yok edilmesini sağlar. Kalın bağırsakların bir diğer görevi ise ince bağırsaktan gelen besinlerin suyunun tamamını emerek kuru dışkının oluşmasını sağlamasıdır. Gaz oluşumu da kalın bağırsakta gerçekleşir. Kalın bağırsaklar, ince bağırsağa göre daha kısa bir yapıdadır.

Bağırsaklarda meydana gelen hastalıklar kişilerin kilo problemi aşamasına, sindirim sisteminin bozulmasına ve kana karışan atıklar nedeniyle pek çok hastalığa neden olabilirler. Bağırsaklarda sık yaşanan rahatsızlıklar ise kabızlık, ishal, gastroenterit, çölyak ve kolit şeklindedir.

DMCA.com Protection Status