Bacak Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Bacak Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Bacak Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Kalçadan diz kapağına oradan da ayak bileğine uzanan kemik, yağ ve kas grubuna bacak denir. Kalçadan diz kapağına uzanan kısım üst bacak, diz kapağından ayak bileğine uzanan kısım alt bacaktır. Üst bacak uyluk, alt bacak baldır olarak da bilinir. Bu bölümler diz ekleminde birleşirler. Diz ekleminde kemiklerin uyumsuz yüzeylerini uyumlu hale getiren menisküs dokuları bulunur. Vücudun ağırlığını taşıyan ve dengeli, düzgün yürümeyi sağlayan yapı bacaktır.

Alt bacakta baldır kemiği ve kaval kemiği bulunur. Baldır kemiği ince, uzun görünümdedir. Baldır kemiğinin inceleştiği bölgelerde kaslar ve sinirler yoğunlaşır. Kaval kemiği daha kalın görünümde ve daha sağlam yapıdadır. Vücut ağırlığının büyük kısmı kaval kemiği tarafından taşınabilir. Üst bacakta, bu bölgeye adını veren uyluk kemiği yer alır. Uyluk kemiği insanda en uzun boyutlu kemiktir. Kemiğin gövdesine şaft denir. Alt ve üst bacağın birleştiği yerde diz kapağı kemiği yer alır. Uyluk kemiğiyle birleşen noktaları vardır. Üst yüzeyi dokunarak hissedilebilir. Bu kemikleri birleştiren yapı diz eklemidir. Diz ekleminde alt ve üst bacaktaki kemikler buluşur ve eklem çeşitli hareketleri yapabilir. Diz ekleminde kemiklerin uyumsuz yüzeylerini uyumlu hale getiren menisküs adında kıkırdak dokular bulunur. Bu dokular kemiklerin birbirine zarar vermesinin önüne geçer. Bunun yanında eklem sıvısı da hareketin düzgün sağlanmasında etkilidir.

Bacaktaki hareketi sağlayan kaslar bacak kası ve kalça kasıdır. Bacaktaki aşil kirişi alt bacak kaslarından itibaren ayağa dek uzanır.

DMCA.com Protection Status